Dažnai užduodami klausimai

 

1. Kas yra rekuperacija?

 

Tai procesas, kurio metu iš šalinamo patalpų oro yra atgaunama šiluma ir panaudojama šviežio oro pašildymui. Tokius šiluminius mainus užtikrina vėdinimo įrenginyje esantis šilumokaitis (rekuperatorius).

 

 

2. Rekuperacija = šilumogąža? 

 

Taip. Šilumogrąža yra taisyklingas lietuviškas žodis, apibūdinantis šilumos atgavimo procesą.

Žodis rekuperatorius yra kilęs iš anglų kalbos (ang. recuperator, „atgavimas“). Šis skolinys labai patiko lietuviams ir dabar yra plačiai vartojamas kalbant apie vėdinimo įrenginį su šilumogrąža (rekuperatorių).

 

3. Kas yra rekuperatorius?

 

Tai pagrindinis vėdinimo įrenginio su rekuperacija elementas, atsakingas už efektyvius šilumos mainus tarp šalinamo ir tiekiamo oro srautų. Plačiąja prasme žmonės šį žodį vartoja vėdinimo įrenginiui su šilumogrąža apibūdinti.

 

 

4. Kodėl reikalingas vėdinimas?

 

 • Reguliuoja drėgmės lygį. Kasdienė mūsų veikla patalpose sudaro sąlygas atsirasti nemažam kiekiui drėgmės, kuris, vandens garų pavidalu, pasiskirsto ore. Pavyzdžiui, per parą du žmonės iškvepia ~2 l vandens, maudydamiesi duše prideda ~2 l, gamindami maistą ~3 l, plaudami indus ~1 l, džiovindami skalbinius ~5 l vandens. Jei visa ši drėgmė nėra pašalinama vėdinant patalpas, dalis jos kondensuojasi ant šaltų paviršių ir sukuria idealias sąlygas pelėsiui ir kitiems mikroorganizmams atsirasti ir veistis.
 •  
 • Reguliuoja CO2 lygį. Žmogaus gyvybiniams procesams palaikyti būtinas deguonis (O2). Jį įsisavinęs žmogus iškvepia anglies dioksidą (CO2), kurio koncentracija nevėdinamose patalpose nuolatos auga. Nors pats anglies dioksidas nėra nuodingas, didelės jo koncentracijos ore sąlygoja blogą savijautą, galvos skausmą, dirbant krenta produktyvumas. Todėl gerai vėdinamose patalpose jausimės darbingesni, linksmesni, sveikesni.
 •  
 • Kvapų šalinimas. Efektyviai ir greitai šalinti kvapus, kol jie dar neįsismelkė į drabužius ar baldus, taip pat ne ką mažiau svarbus aspektas.
 •  
 • Sumažina lakiųjų organinių junginių (LOJ) koncentraciją. Lakieji organiniai junginiai (angl. Volatile Organic Compounds – VOCs) – tai buitinėje chemijoje, statybinėse medžiagose ar baldų gamyboje naudojamos medžiagos, kurios intensyviai garuoja kambario temperatūroje (pvz. formaldehidas, randamas dažuose, klijuose). Didelė tokių medžiagų koncentracija patalpose yra itin toksiška.
 •  
 • Mažina kietųjų dalelių koncentraciją. Visos rekuperacinės sistemos turi filtrus, kurie ne tik apsaugo įrenginius nuo gedimų, tačiau ir valo patalpų orą nuo kietųjų dalelių. Tai ypač aktualu žmonėms, kurie yra alergiški dulkėms, žiedadulkėms ar kitiems aerozoliams. Tinkama vėdinimo sistema gali sumažinti alergijos simptomus ir padėti alergiškiems žmonėms daug geriau jaustis būnant patalpose.

 

 

5. Kuo skiriasi centrinė vėdinimo sistema nuo beortakinės? 

 

Centrinę vėdinimo sistemą sudaro vienas vėdinimo įrenginys, kuris aprūpina visas patalpas šviežiu oru ir/ar pašalina užterštą orą iš jų. Orui paskirstyti naudojama ortakių sistema.

 

Beortakinę (decentralizuotą) vėdinimo sistemą sudaro daug mažų vėdinimo įrenginių, sujungtų į bendrą valdymo sistemą. Tokiai vėdinimo sistemai nereikia ortakių, kadangi įrenginiai yra montuojami sienoje išgręžtose angose ir užtikrina oro kaitą patalpose periodiškai keisdami savo veikimo kryptį.

 

 

6. Kas yra mini rekuperatorius? 

 

Tai pagrindinis beortakinės sistemos elementas, užtikrinantis nuolatinę oro kaitą patalpoje ir efektyvų šilumos atgavimą (rekuperaciją) iš išmetamo oro. Mini rekuperatoriai dažniausiai jungiami į sistemas – pusė sistemos įrenginių tiekia orą į patalpas, kita pusė jį šalina iš patalpų. Tai padeda geriau paskirstyti šviežią orą tarp kambarių, išlaikyti slėgių balansą pastate.

 

Šilumą mini rekuperatorius dažniausiai atgauna keraminio šilumokaičio pagalba. Tuo metu, kai įrenginys šalina šiltą patalpų orą, šilumokaitis įšyla. Mini rekuperatoriui pakeitus oro tiekimo kryptį, šviežias oras turi praeiti pro įšilusį keramikinį šilumokaitį. Būtent todėl į patalpas šviežias oras patenka jau sušilęs.

 

 

7. Ką verta žinoti renkantis mini rekuperatorių? 

 

 • Ar gaminys sertifikuotas? Jeigu mini rekuperatorius turi sertifikatą, patvirtinantį, jog visi deklaruojami techniniai įrenginio parametrai buvo išmatuoti sertifikuotoje labaratorijoje ir atitinka Europos Sąjungoje keliamus reikalavimus, būsite tikri, jog perkate patikimą ir kokybišką įrenginį. Kai kurie gamintojai tokių dokumentų neturi, ir kaip techninių savybių patvirtinimą pateikia reklaminę brošiūrą, kurioje esančių duomenų autentiškumas nėra reglamentuojamas, todėl gali būti pateikti realybės neatitinkantys duomenys.
 •  
 • Prieš perkant – išbandyti. Nepatingėkite ir prieš perkant mini rekuperatorius būtinai išbandykite juos nuvykę pas įrangos atstovus. Gražūs skaičiukai reklaminėse brošiūrose dažnai suklaidina žmones. Paklausykite, ar garsiai veikia įrenginiai, įvertinkite, ar gaminio komponentai kokybiški, ar išoriniai ir vidiniai mini rekuperatoriaus dangteliai atrodo estetiškai, ar patogus įrenginio valdymas. Palyginus keletą skirtingų mini rekuperatorių, išsirinkti bus daug paprasčiau.
 •  
 • Kainų palyginimas. Bene dažniausiai iškylantis klausimas renkantis mini rekuperatorių – o kodėl taip skiriasi jų kainos? Skiriasi surinkimo ir medžiagų kokybė, skiriasi šilumokaičio savybės, skiriasi ilgaamžiškumas ir dar daug dalykų skiriasi…tačiau pamirštama apie įrangos komplektaciją. Mini rekuperatoriai gali turėti daug skirtingų komplektacijos variacijų, pradedant skirtingais valdiklių tipais, skirtingais išoriniais gaubtais, skirtingais šilumokaičiais ir t.t. Todėl objektyvus kainų palyginimas gali būti atliekamas tik lyginant identiškas įrenginių komplektacijas.
 •  
 • Svarbiausia – geras servisas. Anksčiau ar vėliau ateina laikas, kai reikia atlikti mini rekuperatoriaus techninę priežiūrą, pvz. pakeisti filtrus, išvalyti šilumokaitį ar pakeisti susidėvėjusią detalę. Tokiu atveju labai svarbu patikimas įrangos atstovas, kuris į iškilusias problemas reaguotų greitai ir profesionaliai.

 

 

8. Ištraukiamoji ventiliacija be rekuperacijos. Kas tai? 

 

Tai beortakinės vėdinimo sistemos tipas, kai užteršto oro šalinimą patalpose užtikrina ištraukimo ventiliatoriai, o šviežias oras į patalpas patenka per orlaides. Ištraukimo ventiliatoriai  dažniausiai įrengiami tualetuose, voniose, rūbinėse, virtuvėse – ten kur greitai ir efektyviai turi būti šalinama drėgmė ir kvapai. Orlaides geriausia įrengti „švariose“ patalpose, tokiose kaip svetainės ar miegamieji.

 

Nors tokia sistema rekuperacijos neatlieka, šilumą ji vistiek saugo. Vokietijoje atlikti tyrimai rodo, kad ištraukiamoji ventiliacija gali sutaupyti net iki 30% šiluminės energijos, lyginant su natūraliu vėdinimu, kai yra varstomi langai.

 

Pagrindiniai privalumai:

 • Itin gera garso izoliacija
 • Orlaidžių nereikia sujungti laidais
 • Labai greitas sistemos įrengimas
 • Labai geras kainos/vėdinimo kokybės santykis